Свет

„Волмарт“ ќе ги зголеми платите на вработените

27 сеп 2020
Волмарт“ управува со повеќе од 11.300 продавници во 27 земји, има своја, развиена интернет-трговија и вработува повеќе од 2,2 милиони...

„Лајтхаус“ ја презеде компанијата „Веџикрафт фармс“

26 сеп 2020
Производителот на сосови и преливи за салата, „Лајтхаус“ ја презеде компанијата „Веџикрафт фармс“, која е позната по производство на...

„Континенте“ претстави онлајн-водич за сирење

25 сеп 2020
Португалскиот синџир маркети „Континенте“ претстави нова онлајн-платформа, која на купувачите им помага да го изберат најсоодветното...

„Кауфланд“ скапо го чинеше откажувањето од австралискиот пазар

25 сеп 2020
Фактот дека менаџерите на „Кауфланд“ во последен момент ги сменија плановите за влез на австралискиот пазар, и покрај почетокот на...

„АБ Инбев“ ја купи „Крафт бру алијанс“

25 сеп 2020
Американското министерство за правда ѝ даде дозвола на компанијата „АБ Инбев“ да купи акции од американската „Крафт бру алијанс“...

Кампања-манифест за чоколадната индустрија

25 сеп 2020
„Тонис чоколонли“ и Идрис Елба соработуваат во новата кампања-манифест, која се залага за чоколадна индустрија без злоупотреба на...

Газдата на „Амазон“ отвори бесплатно училиште за сиромашни деца

24 сеп 2020
Оваа училница е само почеток, напиша Безос

Сопственик на синџир маркети е најбогатиот човек во Германија

23 сеп 2020
Вкупниот имот на 1.000 најбогати Германци, според „Билд“, во моментов достигнува вредност од 1,1 трилиона евра, што е за 0,76 проценти повеќе...

Седиштето на „Унилевер“ се сели во Лондон

22 сеп 2020
Предлогот е одобрен од дури 99 отсто од акционерите кои гласаа на вонредниот онлајн состанок

Шведска ќе вбризга 12 милијарди долари во бизнисот

22 сеп 2020
Стокхолм сака да го поттикне растот на економијата погодена од пандемијата на коронавирусот

„Амазон прајм“ сега е достапен и во Турција

21 сеп 2020
На купувачите во Турција им се достапни производи преку платформата, како и пристап до одредени видео содржини(Прајм видео)

Кина стана главен трговски партнер на ЕУ

21 сеп 2020
Во текот на првите седум месеци од 2020 година, имаше пад на трговската активност поради пандемијата
Вчитува уште новости...