Регион

Србија: „Дтл Персу“ отвори нов дистрибутивен центар во Зрењанин

09 Jul 2024

 „Дтл Персу“ отвори нов дистрибутивен центар во Зрењанин кој значително ќе ги унапреди логистичките капацитети на компанијата и ќе овозможи побрза и поефикасна дистрибуција.

На официјалното отворање, покрај министерот за внатрешна и надворешна трговија, г-дин Томислав Момировиќ, присуствуваа и претставници на локалната самоуправа и градоначалникот на Зрењанин, Симо Салапура, деловни партнери, како и бројни медиуми. Настанот започна со сечење на лентата и разгледување на магацинот со водич, а потоа пред присутните се обратија генералниот директор на компанијата, г-дин Дарко Бјелоглав, како и директорот на „Дтл“, Обрад Поповиќ.

Отворањето на овој дистрибутивен центар претставува важен чекор во нашата стратегија за раст и развој. Посветени сме на нашите купувачи да им обезбедиме најдобра можна услуга, а овој капацитет ќе ни овозможи да го постигнеме тоа, рече Бјелоглав.

 Дистрибутивниот центар се простира на површина од 10.500 метри квадратни, додека стоката  е поставена на палетни регали долги 2.400 метри. Складишниот простор се карактеризира со современа опрема и технологија за складирање, пакување на стоката со помош на „WMS“, управување со залихи, како и оптимално организиран простор кој овозможува ефикасна дистрибуција на стоката. Исто така, просторот е опремен со безбедносни системи кои гарантираат безбедност на производите и вработените.

 Како што објаснуваат од компанијата, со зголемување на капацитетот за складирање, „Дтл Персу“ ќе може побрзо да одговори на потребите на пазарот, обезбедувајќи им на купувачите квалитетни производи во најкус можен рок.

 

 

Извор: InStore.rs

Фото: „Дтл Персу“@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...