Македонија

Утре ќе нема полициски час, од задутре ќе почува од полноќ

11 мај 2021

Владата на РСМ на денешната седница одлучи од 13 мај (четврток) полицискиот час во земјава да трае од полноќ до 4 часот наутро.

Во согласност со претходното донесената одлука, ноќта меѓу 12 и 13 мај ќе нема забрана за движење на населението, за време на празникот Рамазан Бајрам.

Меѓу другите мерки што се донесени, Владата одлучи и дека угостителските објекти од утре, 12 мај ќе можат да работат до 23:30 часот, но само во отворениот дел од објектите.

Истовремено, на владината седница е одлучено дека може да се организираат настани, согласно наменските протоколи, но само со исполнетост до 30% од капацитетот на затворениот простор.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...