Свет

„Едека“ ги купува преостанатите 10% во „Нето“

03 јул 2020

Најсилниот германски малопродажен синџир во однос на пазарниот удел – „Едека“, ќе го купи преостанатиот удел од 10% во „Нето“ од групацијата „Тенгелман“ до крајот на годинава.

„Либенсмител цајтунг“ извесува дека групацијата „Тенгелман“, која има сопственички удел во трговскиот синџир „Нето“, била многу погодена од кризата со коронавирусот. Како што пишуваат германските медиуми, оваа аквизиција ќе биде официјално завршена на 1 јануари 2021 година. Според неофицијалните информации, „Едека“ издвоила 600 милиони евра за оваа трансакција.

Освен малцинскиот удел во „Нето“, „Тенгелман“ има контрола и на словенечките малопродажни компании „Оби“, „Теди“ и „Кик“. Аналитичарите очекуваат дека групацијата ќе го насочи бизнисот кон секторот непрехранбени производи (текстилна индустрија, производи од домаќинството и сл.).

Семејството Хауб, кое управува со групацијата „Тенгелман“, е меѓу 25-те најбогати германски семејства, чие богатство се проценува на 5 милијарди евра.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт“ ќе ги продолжи разговорите за „Асда“

28 јул 2020

Русија сака да ги контролира цените во малопродажбата

28 јул 2020

Американската економија потона за рекордни 33 проценти

28 јул 2020

Австрија во „рецесија од историски размери“

28 јул 2020

Германскиот БДП го допре дното

28 јул 2020

„Карфур“ заштеди 480 милиони евра во првата половина од 2020 година

28 јул 2020
Вчитува уште новости...