Свет

„Веитрос“ ќе користи вештачка интелигенција во онлајн купувањето

17 ное 2023

„Веитрос“ инвестира во онлајн купувањето и испораката за своите купувачи преку користење на вештачка интелигенција.

Британскиот ланец на маркети склучи партнерство со „Неткор Унбхд“, со што ќе имплементира пакет на алатки управувани од вештачка интелигенција, (AL) и ќе развие нови функции кои го подобруваат искуството за онлајн пребарување, а исто така ќе развива персонализирани искуства на клиентите.

Во пракса, од новото партнерство се очекува да ги направи резултатите од пребарувањето попрецизни и релевантни за клиентите, што ќе направи побрзо и полесно да го најдат она што им треба, соопштуваат од „Веитрос“.

 

Извор: Grocery gazette

Фото: Pexels@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...