Регион

„Нестле“ вложува 2,3 милиони евра во зачувување на шумите

23 јул 2020
Компанијата „Нестле“ најави вложување од 2,33 милиони евра за заштита и обнова на шумскиот резерват Кавали на Брегот на слоновата коска.
 
Исто така, ќе ги поддржи и локалните заедници кои живеат околу резерватот за премин кон одржливо земјоделство. 
 
Резерватот е една од 234 класификувани шуми и извор на биолошка разновидност загрозен поради сечењето на шумите. 

Да го запреме сечењето на шумите поврзани со какаото е дел од нашата амбиција да го трансформираме нашиот стопански синџир на снабдување, да го направиме еколошки поприфатлив и повеќе отпорен. Ова е дел и од нашата забрзана акција во борбата против климатските промени и треба да придонесе кон остварување на нашата обврска за нула нето емисии до 2050 година, соопштија од „Нестле“. 

 


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаПораст на приходите на „Меркатор“ и покрај пандемијата

09 сеп 2020

„Нестле“ ја продолжи кампањата „ЗдравоРастеме“

09 сеп 2020

Сопственикот на „Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

09 сеп 2020

ЕК ја одобри концентрацијата на „Фортенова група“ и „Меркатор“

09 сеп 2020

„Хофер“ - Словенија собра 13.000 евра за прочистување на словенечките води

09 сеп 2020

Словенија го загуби „винскиот“ спор против Хрватска

09 сеп 2020
Вчитува уште новости...