Регион

Трговците во Словенија ќе ја „рушат“ забраната за работа во недела

22 окт 2020

Трговската комора на Словенија одлучи да покрене иницијатива за оценка на уставноста на Законот за трговија.

Измените и дополнувањата на овој закон, кои треба да стапат на сила в сабота, ја забранија(со неколку исклучоци) работата на продавниците во недела и на празници. 

Има доволно елементи за оценка на уставноста на овој закон. Ѝ наложивме на една адвокатска канцеларија да подготви правна анализа која треба да е готова следната недела, соопштија од Комората. 

Словеничките трговци веруваат дека неработењето на продавниците, во време на ковидкризата, ќе има сериозни последици врз нив. Работното време ќе се намали за 16 отсто, а како резултат на тоа, приходите ќе паднат за најмалку 10 нотсто, под претпоставка дека купувањето ќе се префрли во другите денови од неделата. 

Точната проценка за бројот на вработени кои би можеле да останат без работа се подготвува врз основа на податоците од трговските компании кои ќе се пруклучат кон иницијативата за оценка на уставноста на законот. Сега се достапни груби проценки според кои без работа можат да останат 12.000 работници, соопштија од Трговската комора на Словенија. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаЗа 400 отсто порасна интернет продажбата во пиварницата „Лашко унион“

25 ное 2020

„Лидл“-Србија се откажа од новогодишната прослава и ќе ги донира парите

25 ное 2020

Магацинот на „Лидл“ во Арја вас доби LEED сертификат

25 ное 2020

Претставено првото виски во БиХ - Bos Taurus

25 ное 2020

Словенија го отвори планот за отворање на економијата

25 ное 2020

„Меркатор“ постигна пораст на приходите

25 ное 2020
Вчитува уште новости...