Свет

Русија сака да ги контролира цените во малопродажбата

31 јул 2020

Руската влада планира да ја ограничи трговската маржа за одредени производи што ги нарекува „социјално релевантни“.

Во нив спаѓаат основните прехранбени производи за секојдневна консумација. Освен храната, тука се вклучени и средствата за дезинфекција, средствата за чистење, производите за лична хигиена, производите за бебиња и домашни миленичиња.

Предложената легислатива предвидува профитната маржа да се ограничи на 20% од цената на големо или на 50% од продажната цена на производителот.

Сегашните закони ѝ дозволуваат на Сојузната антимонополска служба (ФАС) да постави регионален лимит на цените за основните прехранбени производи доколку се забележат зголемувања за повеќе од 30% во рок од еден месец.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Континенте“ претстави онлајн-водич за сирење

22 сеп 2020

„Кауфланд“ скапо го чинеше откажувањето од австралискиот пазар

22 сеп 2020

„АБ Инбев“ ја купи „Крафт бру алијанс“

22 сеп 2020

„Лајтхаус“ ја презеде компанијата „Веџикрафт фармс“

22 сеп 2020

Кампања-манифест за чоколадната индустрија

22 сеп 2020

„Волмарт“ ќе ги зголеми платите на вработените

22 сеп 2020
Вчитува уште новости...