Свет

„Крогер“ произведе тестови за Ковид-19 за домашна употреба

03 јул 2020

Здравствената единица на американскиот синџир супермаркети „Крогер“објави дека доби одобрение од Управата за храна и лекови за итна употреба на комплетот за собирање примероци за тестирање на Ковид-19, наменет за во домашни услови.  

Пакетот ќе им биде достапен на вработените во сите линии на работење во тек на следната недела. Од „Крогер“ соопштија дека планираат да ја прошират расположливоста и за други компании. 

Тестирањето функционира така што пациентот брисот од нос треба да го земе самиот, дома, под надзор на овластен здравствен работник преку видео повик. Потоа треба да го испрати во лабораторија на обработка. Повеќето резултати ќе бидат потврдени за помалку од 72 часа, соопштија од компанијата. 

За почеток, комплетот ќе биде достапен во 15 американски држави, а во наредните недели ќе можат да го добијат и останатите држави во САД. 

Собирањето на брисевите на ваков начин помага да се намали бројот на пациенти во болниците и ги намалува шансите за ширење на вирусот како кај граѓаните, така и кај здравствените работници. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт“ ќе ги продолжи разговорите за „Асда“

28 јул 2020

Русија сака да ги контролира цените во малопродажбата

28 јул 2020

Американската економија потона за рекордни 33 проценти

28 јул 2020

Австрија во „рецесија од историски размери“

28 јул 2020

Германскиот БДП го допре дното

28 јул 2020

„Карфур“ заштеди 480 милиони евра во првата половина од 2020 година

28 јул 2020
Вчитува уште новости...