Регион

Сопственикот на „Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

23 сеп 2020

Познатата фабрика за кекси и вафли „Ласта“ од Чаплина е пред нов почеток, по многубројните штрајкови, затворања и стечаи наназад низ годините. 

Како што е познато, неа ја купи Петар Ќорлука, сопственик на „Виолета“, фабриката за хигиенски прозиводи, кој годинава ќе вложи околу 10 милиони евра во покренување на производството. Тој почна целосно реновирање на фабриката. Планирано е градежните работи да бидат готови до крајот на 2020 година, по што ќе следува инсталација на машините и пробно производство. 

Ќорлука изјави дека негова главна цел е да го врати на пазарот брендот „Ласта“ кој ќе биде препознатлив во цел регион, и производствениот погон да работи во три смени. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаМесната индустрија „Браќа Пивац“ планира инвестиција во Љубушки

06 окт 2020

Хрватска: „Орбико Адриа“ отвори нова веб-страница

06 окт 2020

Хрватска: „Кока кола ХБЦ“ го претстави брендот Costa Coffee

06 окт 2020

Акција за собирање храна во објектите на „Делез“-Србија

06 окт 2020

„Конзум“ ќе ги намали цените на повеќе од 1.000 производи

06 окт 2020

„Имлек“ донираше млечни производи за Прифатилиштето за деца во Белград

06 окт 2020
Вчитува уште новости...