Регион

Месната индустрија „Браќа Пивац“ планира инвестиција во Љубушки

17 окт 2020

Советниците на Градскиот совет на Љубушки ќе ја разгледуваат размената на недвижен имот меѓу градот на овој град и месната индустрија „Браќа Пивац“.

Имено, градот Љубушки е сопственик на недвижниот имот Храшљани со површина од 5.856 квадратни метри, како и на недвижниот имот Гај 16.052 квадратни метри, места во БиХ. Тие ѝ ги дава на „Браќа Пивац“ во замена, со дополнителен надомест.

Како што е наведено во образложението, сопственикот на споменатото земјиште бара замена за изградба на производствен погон чија основна цел е подобрување на месната индустрија, како и вработување на работници од областа Љубошки, и се обврзува да ја плати разликата во пазарната цена на парцелите.

Постојан судски експерт за архитектура Харис Махиќ ја процени пазарната вредност на недвижноста што се заменува и утврди дека вкупната вредност на недвижноста во сопственост на месна индустрија „Браќа Пивац“ е 30.610 евра, а вредноста на недвижноста во сопственост на градот Љубушки е 134.402 евра

Оваа размена го решава прашањето за компензација за недвижен имот со заеднички договор без спроведување на долга постапка на експропријација.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Еуромит“ инвестира во фабрика во Маглај

20 окт 2020

„Виолета“ со проект: Лабораторија за девојчиња

20 окт 2020

Тедески: „Атлантик група“ се покажа отпорна на кризи

20 окт 2020

„Лидл“ е заинтересиран за влез во БиХ

20 окт 2020

Трговците во Словенија ќе ја „рушат“ забраната за работа во недела

20 окт 2020

Христо Стоичков е заштитно лице на „Т маркет“

20 окт 2020
Вчитува уште новости...