Свет

Германија ја зголемува минималната плата

15 ное 2023

Германската влада ја формализира одлуката за зголемување на законски загарантираната мининална плата и таа ќе изнесува 12,82 евра по час.

Првиот дел од зголемувањето на 12,41 еврa ќе стапи на сила од јануари, додека другиот дел на почетокот на 2025 година.

Министерот за труд, Хубертус Хајл, очекувано ја потпишал уредбата за мининалната плата според јунскиот предлог на Комисијата за минимална плата.

 

Фото: Pexel@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...