Македонија

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

23 сеп 2020

Фондот за иновации ќе финансира нови 31 старт-ап и спин-оф компании.

Фондот обезбедува 75% од парите за реализација на проектите а останатите 25% ги самофинансираат компаниите.Проектите ќе се реализираат во период од една година, а Фондот за иновации ги обезбеди парите преку Светска банка. 

Со тоа до сега во рамки на овогодинешниот проект „Стартапувај 2“ поддржани се вкупно 84 компании, чии инвестиции вредат над 3 милиони евра. Досега во нив работат над 250 лица со просечна плата од околу 600 евра, а според нивните инвестициски планови за една година би требало да го удвојат бројот на вработени. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаАмериканската амсадорка Брнз во посета на „Алкалоид“

15 окт 2020

„Пакомак“ организира акција за собирање стакло

15 окт 2020

„Кожувчанка“ донира апарат за чистење на Нефролошкиот оддел на Детска клиника

15 окт 2020

УЈП излезе со бројки за „Викенд без ДДВ“

15 окт 2020

„Жито Лукс“ со донација за Црвен крст го одбележува Светскиот ден за борба против гладот

15 окт 2020

Одобрена поддршка од 53,4 милиони евра за инвестициите на 49 компании

15 окт 2020
Вчитува уште новости...