Македонија

Спасовски: Инспекциите ќе проверат зошто има поскапувања на некои домашни производи

26 јун 2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска кажа дека веќе им дал налог на инспекциски служби да проверат дали, каде и зошто има поскапувања на домашните производи по воведувањето на платежните картички.

Според Спасовски, зголемувањето на цените кое го има во некои продавници, не може да биде никако врзано со платежната картичка зашто со неа се зголемува куповната моќ на граѓаните, а со тоа и домашната потрошувачка.

Има некакви реакции од граѓаните. Веќе дадов налог на инспекциските служби да се провери и во малопродажбата и во производството, да видиме за што станува збор – дали за поскапување на репроматеријали врз основа на кои се зголемува и цената на овие производи или за сосема нешто друго. Ќе видиме што ќе кажат инспекциските органи за оваа појава која не е масовна, но ја има во некои продавници, рече Спасовски, одговорајќи на новинарски прашања по увидот во градежните работи на новата градинка во Волково.

Премиерот уште еднаш апелира дека сега не е момент да се прави профит.

Апелирам, како што аплерирав и на почетокот на кризата со оглед дека кризата се уште не е завршена – не е момент да правиме профити, сега е момент да помогнеме на граѓаните сите заедно. Тој изрази благодарност до сите компании кои беа општествено-одговорни и помогнаа дури и со намалување на цените. 


 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаДржавата за шест месеци им врати на фирмите 206 милиони евра ДДВ

30 јун 2020

Smederevka и Roze на „Тиквеш“ и во полулитарска амбалажа

30 јун 2020

Во август граѓаните ќе ги добијат парите за скенираните сметки

30 јун 2020

Ангеловска: Економијата закрепнува, буџетот е ликвиден

30 јун 2020

Сашко и Панде Самарџиоски мнозински сопственици на „Прилепска пиварница“

30 јун 2020

Пад на прометот во трговијата

30 јун 2020
Вчитува уште новости...