Македонија

Од денес почнува платниот промет преку „Македонска пошта“

01 мар 2021

Од денес, 1 март, започнува функционирањето на платниот промет во „Македонска пошта“ преку кој граѓаните ќе можат повторно да ги плаќаат своите сметки и да вршат други плаќања во готово.

Оваа недела, платниот промет ќе биде достапен во повеќе избрани подружници на Пошта и тоа: во Скопје 1 и Скопје 2,  подружниците во Тетово, Гостивар, Кичево, Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци, Велес, Гевгелија, Струмица, Штип, Кочани и Куманово. Во текот на март услугата ќе биде достапна во сите останати единици на поштата.

Плаќањето во готово преку шалтерите на „Македонска пошта“ ќе биде со најниска провизија, односно 35 денари за плаќање на сметки и други режиски трошоци, додека висината на провизиите за уплати кон буџетски установи е во зависност од износот кој се уплаќа.

Во минатото, преку платниот промет на „Македонска пошта“ се одвиваше 25 отсто од вкупниот платен промет во државата.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаТости - прв леб за деца од „Жито лукс“

13 апр 2021

Поповолни очекувањa во преработувачката индустрија

13 апр 2021

Голема наградна игра на „Кит-Го“ - три автомобили во три извлекувања

13 апр 2021

„Макпрогрес“ во кампања за поддршка на СОС Детско село

13 апр 2021

„Битолска млекара“ се стекна со сертификат „Фер со потрошувачот“

13 апр 2021

Владата донесе петгодишна Стратегија за безбедност на храната

13 апр 2021
Вчитува уште новости...