Македонија

УЈП: Работодавците ќе враќаат до 50 отсто од субвенциите за придонеси за април, мај и јуни

26 фев 2021

Управата за јавни приходи(УЈП) ги повика сите кои земале субвенции за придонеси за април, мај и јуни да поднесат барање за пресметка на сумата што ќе треба да ја вратат.

Работодавачите кои го искористиле правото на субвенционирање за исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување, согласно Уредбата со законска сила за субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за време на вонредна состојба, должни се примените финансиски средства да ги вратат во Буџетот на Република Македонија, но најмногу до износот од 50 проценти од остварениот финансиски резултат за 2020 година, зголемен за износот на оданочените расходи и помалку искажани приходи од Даночниот биланс за обврзниците на данок на добивка, соопштија од УЈП.

Оттаму појаснуваат дека обврзниците на годишниот данок на вкупен приход, ќе враќаат најмногу до 50 отсто од остварениот финансиски резултат од Билансот на успех (добивка пред оданочување) за 2020 година.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаТости - прв леб за деца од „Жито лукс“

13 апр 2021

Поповолни очекувањa во преработувачката индустрија

13 апр 2021

Голема наградна игра на „Кит-Го“ - три автомобили во три извлекувања

13 апр 2021

„Макпрогрес“ во кампања за поддршка на СОС Детско село

13 апр 2021

„Битолска млекара“ се стекна со сертификат „Фер со потрошувачот“

13 апр 2021

Владата донесе петгодишна Стратегија за безбедност на храната

13 апр 2021
Вчитува уште новости...