Свет

L’Oreal ги претстави новите цели за одржлив развој

29 јун 2020

На првата онлајн конференција за медиумите, групацијата L’Oréal ги претстави новите цели и активности за одржлив развој до 2030 година, обединети во програмата „ L’Oréal за иднината“.

Предизвиците со кои се соочува нашата планета се без преседан и поради тоа е неопходно да ги забрзаме нашите напори за да сочуваме сигурна околина за човештвото. Свесни дека најголемите предизвици допрва се пред нас, го прилагодуваме работењето и остануваме посветени на клучните цели-придонес за целото општество и почит кон границите на нашата планета, изјави Жан Пол Агон, претседател на Управата и извршен директор на fL'Oréal. 

Новата програма се темели на три идеи: трансформација на компанијата во согласност со концептот „планетарни граници“, засилување на деловниот екосистем преку вклучување на потрошувачите, клиентите и добавувачите во процесот на одржлив развој и придонес кон решавање на клучните општествени и еколошки предизвици со кои се соочува светот денес. 

L’Oréal Група дефинираше нови, мерливи цели до 2030 година кои се насочени кон борба против климатските промени и решавање на трите главни прашања: чување на биодиверзитетот, одржливо управување со водите и циркуларна употреба на ресурсите. Компанијата разви и механизам за означување на производите и информирање за нивното влијание врз животната средина. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Фич“ го намали кредитниот рејтинг за 33 земји

02 јул 2020

„Волмарт“ направи кина на отворено на своите паркиралишта

02 јул 2020

„Амазон“ руши рекорди, Безос се збогати во кризата

02 јул 2020

„Едека“ ги купува преостанатите 10% во „Нето“

02 јул 2020

Бугарите направија робот за дезинфекција

02 јул 2020

„Крогер“ произведе тестови за Ковид-19 за домашна употреба

02 јул 2020
Вчитува уште новости...