Свет

Австралија: Cadbury ќе користи рециклирачки пластика за пакувањата

09 фев 2024

Cadbury ќе користи рециклирана пластика од „Амкор“ за пакувањата од својата основна палета на чоколада, со цел да ја намали употребата на пластика.

Компанијата сака да го зголеми удделот на рециклирачка пластика во својот асортиман, користејќи ја таквата амбалажа за околу 50 отсто од чоколадата произведени во Австралија.

Количината на рециклирачка пластика која компанијата ќе ја добие од „Амкор“ ќе биде доволна за амбалажата на околу 500 милиони фамилијарни чоколада Cadbury Dairy Milk.

Намалувањето на употребата на чиста пластика и поддршката на кружната економија се во фокусот на нашиот бизнис, а најновата соработка со „Амкор“ претставува уште еден важен чекор на овој пат. Со создавање доверба на пазарот за рециклирање, помагаме да се изгради иднината за рециклирање пластика во оваа земја, изјавил Дарен О'Брајан, претседател на „Монделез интернешнл“ – Австралија.

Воведувањето на рециклирачкиот материјал се очекува да започне во првиот квартал од оваа и покрај чоколадото Cadbury Dairy Milk, ќе вклучува и обвивки за чоколадите Cherry Ripe, Crunchie и Twirl.

 

Извор:  Inside - FMCG

Фото: Cadbury@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...