Свет

Италија: Продажбата во категоријата „био“ достигна 3,3 милијарди евра

15 окт 2020

Продажбата на храна и пијалаци од органско производство во Италија достигна 3,3 милијарди евра, а прометот во оваа категорија е зголемен за 4,4 отсто. 

Оваа бројка се однесува само на продажбата на органска храна во трговските синџири, а не на пазарите, во ХоРеКа каналот, во градинките и училиштата....Исто така, овие податоци не ја опфаќаат органски произведената храна за извоз. Позитивниот скок може да се препише на зголемениот интерес за здрава храна поради пандемијата, се наведува во извештајот на Институтот за услуги во земјоделско-прехранбениот сектор. 

Извештајот открива дека големите трговци ја зголемија продажбата на органска храна за 5,7 отсто до јуни 2020 година, додека кај дисконтерите ова зголемување е дури 10,7 отсто.

И покрај охрабрувачките бројки, оваа специфична категорија и натаму е само 9 отсто од буџетот што Италијанците го трошат на храна и пијалаци. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаТоп-10 најдобри работодавци во светот според „Форбс“

22 окт 2020

„Асда“ ја отвори првата одржлива продавница

22 окт 2020

„Унилевер“ со благ пад на приходите

22 окт 2020

„Ошан“ претстави нов бренд на вино

22 окт 2020

„Амазон“ плаќа за информации за конкуренцијата

22 окт 2020

„Алибаба“ излегува на берза со најголема иницијална понуда досега

22 окт 2020
Вчитува уште новости...