Свет

„Казино“ ги продава маркетите

18 окт 2019
Целта на трговецот е е до крајот на првиот квартал од следната година да собере 2,5 милиони евра од продажба на имот

Речиси третина од светските компании воведоа четиридневна работна недела

18 окт 2019
Речиси третина од компаниите на глобално ниво на вработените им нудат можност да работат по четири дена во седмицата со работно време...

„Лидл“ ќе инвестира 15 милијарди фунти во Велика Британија

17 окт 2019
„Лидл“, кој работи во Велика Британија веќе 25 години, сега има 6 отсто удел на пазарот. До крајот на годинава синџирот планира да отвори...

Светот губи храна од околу 400 милијарди долари пред таа да стигне до продавниците

17 окт 2019
Околу 14% од произведената храна во светот се губи некаде по пат

„Вернер&Мерц“ отвори нов производствен погон

16 окт 2019
Производствениот погон е во служба на мисијата да се одржи позицијата на компанијата како светски рекордер во производството на...

„Тивок час” за лица со аутизам во маркетите на „Каунтдаун“

15 окт 2019
Секоја среда во периодот меѓу 14.30 и 15.30 часот по локално време, сите 184 продавници ја стивнуваат музиката, го исклучуваат разгласот и не...

„Алди“ ја шири својата мрежа во Италија и во Швајцарија

14 окт 2019
Синџирот маркети во Италија ќе отвори 80 нови продажни места и голем логистички центар

Најголемиот прехранбен саем „Ануга“ слави 100 години

09 окт 2019
Магазинот InStore е единствен од регионот кој на саемот има свои претставници од Македонија, Србија, Словенија, Хрватска и Босна и...

„Карфур“ отвори продавница за козметика во Париз

08 окт 2019
Трговскиот синџир „Карфур“ отвори специјализирана продавница за козметика во главниот град на Франција, а најголем дел од...

„Теско“ ќе ги исфрли брендовите со вишок амбалажа

07 окт 2019
Најверојатно ќе го задржиме правото да не ги понудиме производите што содржат вишок амбалажа што не може да се рециклира, изјави Дејв...

„Континенте“ тестира нови производи

04 окт 2019
Производите ќе ја носат ознаката Food Lab Continente

„Едека“ воведува козметика без микропластика

03 окт 2019
Засега трговецот нуди околу 140 козметички производи што не содржат микропластика, а подружницата „Нето маркен-дисконт“ нуди околу 120
прикажани (од 1 до 12) од вкупно: 2301 | следни