Регион

Најголемиот светски производител на чоколадо доаѓа во Србија

13 јан 2021

Швајцарската компанија „Бери Калебаут“ во Нови Сад ќе ја отворат најголемата фабрика за чоколадо во Југоисточна Европа. 

Отворањето е најавено за април и го потврди претседателот на Србија, Александар Вучиќ. 

„Бери Калебаут“ е најголем производител на чоколадо во светот (75 отсто од чоколадите во светот се прават од суровини од оваа фабрика). 

Планираниот годишен извоз од фабриката во Нови Сад се очекува да достигне 95,7 милиони евра годишно. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Бинго“ го презеде ИНИТ од „Фортенова“

25 фев 2021

Руски гигант отвори маркет во Србија

25 фев 2021

Наскоро нова фабрика месната индустрија „Равлиќ“

25 фев 2021

„Дон Дон“ планира да продаде 10 милиони крофни оваа година

25 фев 2021

Нектар најави „зелена“ мисија

25 фев 2021

Малите производителите од БиХ отсега повидливи

25 фев 2021
Вчитува уште новости...