Македонија

„Алкалоид“ донира средства за хигиена на Кинотека

26 јун 2020

Компаниијата „Алкалоид“донира средства за хигиена на Кинотека, соопштија од оваа културна институција.

Оттаму велат дека во време на засилени мерки кои налагаат стриктно следење, меѓу друтото, и на протоколите за хигиена и дезинфекција, овој наш домашен фармако-хемиски гигант не заборави на институцијата која се грижи за нашето национално аудиовизулено наследство.

Алкалоид“ и Кинотеката се стари пријатели. Нашата инсититуиција во изминативе години повеќепати има добино донации од „Алакалоид“, во форма на производи или финансиски средства наменети за организација на проекции, настани и промоции. Оваа последна донација ќе придонесе за одржување на просториите на Кинотеката, во исчекување на летното кино на што забрзано работиме, и за успешно намалување на опасноста од пандемијата што нѐ натера да се прилагодиме на поинаков начин на работа и комуникација со граѓаните и кинотечната публика, соопштија од Кинотека.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаДржавата за шест месеци им врати на фирмите 206 милиони евра ДДВ

30 јун 2020

Smederevka и Roze на „Тиквеш“ и во полулитарска амбалажа

30 јун 2020

Во август граѓаните ќе ги добијат парите за скенираните сметки

30 јун 2020

Ангеловска: Економијата закрепнува, буџетот е ликвиден

30 јун 2020

Сашко и Панде Самарџиоски мнозински сопственици на „Прилепска пиварница“

30 јун 2020

Пад на прометот во трговијата

30 јун 2020
Вчитува уште новости...