Свет

Вредноста на е-трговијата во Германија надминува 100 милијарди евра

02 јул 2020

Првпат досега се очекува вредноста на е-трговијата во Германија во 2020 година да надмине 100 милијарди евра (околу 103,4 милијарди евра).

Тоа би значело пораст за 10% во споредба со минатата година, кога Германците потрошиле 94 милијарди долари за купување преку интернет.

Германија е еден од најзрелите европски пазари во однос на е-продажбата. Според истражувачката агенција „Ритеил икс“, интернет користат дури 95% од населението. Минатата година 84% од Германците купиле барем еден артикл преку интернет, а годинава тој удел се очекува да се зголеми за еден процент.

Студијата „Ритеил икс“ покажува дека минатата година главната причина за е-трговијата била директната достава до дома (67%). Околу  66% од испитаниците како главна предност ја посочуваат 24-часовната достапност на е-трговците, додека 61% ја посочиле е-трговијата како полесен начин на купување.

Според агенцијата „Ритеил икс“, поголемиот дел од производите што се купуваат онлајн се од категориите текстил и обувки (58%), а најмалку се купуваат храна и пијалаци (18%).@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт“ ќе ги продолжи разговорите за „Асда“

28 јул 2020

Русија сака да ги контролира цените во малопродажбата

28 јул 2020

Американската економија потона за рекордни 33 проценти

28 јул 2020

Австрија во „рецесија од историски размери“

28 јул 2020

Германскиот БДП го допре дното

28 јул 2020

„Карфур“ заштеди 480 милиони евра во првата половина од 2020 година

28 јул 2020
Вчитува уште новости...