Свет

„Амазон“ ја презеде стартап-компанијата „Зукс“

29 јун 2020

Американската компанија со седиште во Сиетл – „Амазон“, стекна сопственост над калифорнискиот старт-ап „Зукс“ (Zoox), кој е специјализиран за производство на електрични автомобили.

Вредноста на трансакцијата изнесува повеќе од милијарда долари. Како што се наведува во извештајот, поголемиот дел од инвеститорите во „Зукс“, вклучувајќи ги „Лукс капитал“, ДФЈ и „Мајкл Канон-Брукс“, ќе ги повратат финансиите, а дел од нив ќе добијат и позитивен поврат.

Ова не е прв влез „Амазон“ на пазарот на електрични автомобили. Минатата година е-гигантот вложи 530 милиони долари за аквизиција на стартап-компанијата „Аурора иновејшн“.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Волмарт плус“ го предизвика „Амазон прајм“

10 јул 2020

„Кооп“ Шведска отвори продавница без вработени

10 јул 2020

Пресметано колку чинат економските последици од коронавирусот

10 јул 2020

Пандемијата ги намали приходите на „Карлсберг“

10 јул 2020

Листа на кандидати за претседател на Светската трговска организација

10 јул 2020

„Ахолд Делез“ против „Џамбо“: Битката за „Хема“

10 јул 2020
Вчитува уште новости...