Регион

Продолжува извозот на хрватски производи преку „Шпар“

04 окт 2019

Во првата половина од 2019 година големи, средни и мали хрватски производители преку „Шпар“ извезле производи во вредност од 35,03 милиони евра и тоа во Австрија, Унгарија, Словенија и Италија.

Најголем пораст на извозот е забележан во Австрија, потоа во Италија, а извозот порасна за дури 165% во споредба со истиот период минатата година.

„Шпар“ - Хрватска продолжува да им дава поддршка на хрватските доставувачи и да им ја отвора вратата за извоз во сите земји каде што работи нашата групација. Особено нè радува што бројот и количеството на хрватски производи што се извезуваат во продажната мрежа на „Шпар“ се во континуиран пораст, истакна Хелмут Фензл, претседател на управата на „Шпар“ - Хрватска.

Двоен пораст на извозот на словенечкиот пазар оствари „Кромарис“, додека „Писиниум“ го зголеми извозот на овој пазар за 74%. Со добри резултати, благодарение на „Шпар“, може да се пофали и „Виндија“, чиј извоз во Словенија се зголеми за 19%.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Подравка“ е најпозитивна хрватска компанија во очите на потрошувачите

28 мај 2020

Извозот на српски органски производи достигна речиси 30 милиони евра

28 мај 2020

Во Лашко заживеа пчеларско-пивски проект (ТВ InStore)

28 мај 2020

„Мак Зара“ го оствари својот прв извоз во Холандија

28 мај 2020

Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

28 мај 2020

„Меркатор“ белижи пораст на приходите и профитот во првиот квартал

28 мај 2020
Вчитува уште новости...