Македонија

„Слоу фуд салон“ на 18 и 19 октомври

07 окт 2019

„Слоу фуд Македонија“ го подготвува првото издание на „Слоу фуд салон 2019“, настан посветен на автентичните вкусови и на висококвалитетната храна и пијалаци.

Салонот ќе се одржи на  18 и 19 октомври во хотелот „Александар палас“, Скопје.  Производителите ќе имаат можност да ги изложат и продаваат своите производи и лично да им ги раскажат приказните на посетителите што ќе имаат можност да се информираат, едуцираат и да дегустираат од прва рака.

Производителите може да се пријават за салонот, а овде може да ги прочитаат и условите за учество.

Храната е енергија што секојдневно му е потребна на нашето тело. Таа е уживање на трпезата, култура што ги зближува луѓето. Во ерата на глобалната трговија, храната е сведена на ниво на стока за економска размена и е моќно оружје во рацете на големите индустрии. Системот на храната денес станува значајно еколошко прашање за дискусија и акција. Храната е генератор на одржливиот развој на регионите и проверен извор на благосостојбата на производителите. Храната поттикнува промени во свеста кај консументите. Храната е движење!, истакнуваат од „Слоу фуд Македонија“.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. За два дена 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

29 мај 2020

„Лидл“ влегува во Македонија?

29 мај 2020

Барања за финансиска поддршка за мајската плата се поднесуваат до 7 јуни

29 мај 2020

Арсовска: Економските мерки итно да продолжат уште 2 месеци

29 мај 2020

ДЗС: 9.075 слободни работни места во првиот квартал

29 мај 2020

Здружението „АРНО“ ќе ги прогласи победниците од натпреварот „Зелени идеи 2020“

29 мај 2020
Вчитува уште новости...