Македонија

Светозар Jаневски: Не се повлеков од Србија

02 окт 2019

Македонскиот бизнисмен, претседател на Управниот одбор на „Тиквеш“, Светозар Јаневски, по прекинот на соработката со Белградската индустрија за пиво (БИП) не се повлече од Србија. Напротив, очекува дека и натаму ќе работи на српскиот пазар, бидејќи верува во регионот и во регионалната соработка, пренесе српската новинска агенција „Бета“. 

Од ништо не се одрековме, вели Јаневски на прашањето за можна повторна соработка со БИП или за некое друго вложување во Србија, но не сакаше да прецизира какви му се плановите во врска со натамошната работа на српскиот пазар. 

Според него, најголем проблем со кој се соочува регионот е миграцијата на работната сила, па затоа е важно да се најде начин да бидат задржани работниците. Додава дека регионалната соработка најмногу ја кочи затвореноста на секоја земја во рамките на своите граници.

Направивме развој од граница до граница, а во исто време зборуваме за свет без граници и за слободна економија, изјави тој, наведувајќи дека за напредок е клучно да се промени начинот на размислување.

Јаневски како охрабрувачки го оцени неодамнешното отворање на заеднички граничен премин меѓу Србија и Македонија, кој се очекува да го забрза протокот на стоки.

Тој потсети дека земјоделското производство преставува традиција во сите земји од регионот и дека со него сè уште се занимаваат голем број луѓе, поради што во сегашните околности е предизвик да се направат чекори за зголемување на конкурентноста на аграрот, како на државно, така и на регионално ниво.

Јаневски вели дека се залага и за дигитализација во сите сегменти, но смета дека на краток рок ова не е доволно за успех на државите кои својот раст во голема мера го засноваат на земјоделството.Тој очекува претстојниот Самит на економски лидери на регионот, што ќе се одржи во Белград на 4 декември и на кој ќе биде еден од учесниците, дополнително да ја поттикне регионалната соработка, особено во областа на земјоделството.

 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. За два дена 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

29 мај 2020

„Лидл“ влегува во Македонија?

29 мај 2020

Барања за финансиска поддршка за мајската плата се поднесуваат до 7 јуни

29 мај 2020

Арсовска: Економските мерки итно да продолжат уште 2 месеци

29 мај 2020

ДЗС: 9.075 слободни работни места во првиот квартал

29 мај 2020

Здружението „АРНО“ ќе ги прогласи победниците од натпреварот „Зелени идеи 2020“

29 мај 2020
Вчитува уште новости...