Свет

„Теско“ ќе ги исфрли брендовите со вишок амбалажа

07 окт 2019

Британскиот трговец „Теско“ објави декa ја разгледува опцијата да ги исфрли од полиците брендовите што користат вишок амбалажа.

Најверојатно ќе го задржиме правото да не ги понудиме производите што содржат вишок амбалажа што не може да се рециклира, изјави Дејв Луис, извршен директор на „Теско“. Се очекува иницијативата да почне во 2020 година.

Луис додава дека не може да се занемари фактот што веќе подолго време амбалажата на прехранбените производи е „претерана“. 

Сите знаеме каков е размерот на житарките и нивната кутија. Сите сме отвориле кеса чипс и сме се запрашале зошто пакувањето е двојно поголемо од содржината, рече тој. 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Алди“ преминува на пластични палети

01 јун 2020

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

01 јун 2020

„Арамарк“ отвора продавници во болниците

01 јун 2020

На 15 јуни Велика Британија ќе ги отвори сите продавници

01 јун 2020

Грција од идното лето ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба

01 јун 2020

„Теско“ повторно ги воведува белите јајца

01 јун 2020
Вчитува уште новости...