Свет

„Едека“ воведува козметика без микропластика

03 окт 2019

Германската групација „Едека“ ја претстави приватната трговска марка козметика Mikroplastikfrei, која не содржи микропластика.

Козметиката без пластика постепено ќе се воведува во целиот асортиман козметички марки на „Едека“, кој го сочинуваат околу 300 производи.

Засега трговецот нуди околу 140 козметички производи што не содржат микропластика, а подружницата „Нето маркен-дисконт“ нуди околу 120.

Овој малопродажен синџир има намера целосно да ја исфрли микропластиката од асортиманот на неговите приватни трговски марки козметика до 2023 година.

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Алди“ преминува на пластични палети

01 јун 2020

Германија подготвува пакет економски мерки вредни 80 милијарди евра

01 јун 2020

„Арамарк“ отвора продавници во болниците

01 јун 2020

На 15 јуни Велика Британија ќе ги отвори сите продавници

01 јун 2020

Грција од идното лето ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба

01 јун 2020

„Теско“ повторно ги воведува белите јајца

01 јун 2020
Вчитува уште новости...